Wednesday, 10 October 2012

CLARETWŁAŚCIWIE TO NOSZENIE CZAPKI W LECIE UWAŻAM,ZA NAJGŁUPSZY TREND NA ŚWIECIE. ALE PRZYZNAJĘ SIĘ BEZ BICIA DO TEGO,ŻE SAMA PAROKROTNIE MU ULEGŁAM!
'NA SZCZĘŚCIE' NADESZŁA JESIEŃ I Z NOSZENIA CZAPKI CZUJĘ SIĘ ROZGRZESZONA.

SZKODA MI ZA TO 'SLIPKÓW',CZYLI KRÓTKICH MATERIAŁOWYCH-SPORTOWYCH SPODENEK!KTÓRE PEWNIE TRZEBA BĘDZIE JEDNAK SCHOWAĆ DO SZAFY.WYGODNE,MODNE I FAJNE-DAWNIEJ KOJARZĄCE SIĘ JEDYNIE ZE SZKOLNYM WF-EM-DZIŚ HIGH TOP MODOWE-W ŻÓŁTO-ZIELONYM FLUO KOLORZE-MOGĄ UCHODZIĆ ZA KRZYK TEGO SEZONU! JAK NAJBARDZIEJ ODPOWIEDNIE NIE TYLKO PODCZAS TENNISA,ALE NA CODZIEŃ W ZESTAWIENIU Z WYSOKIMI FOOTBOLOWYMI SKARPETKAMI-'DAJĄ RADĘ'.

NO I TYTUŁOWE BORDO-KOLOR,KTÓRY ZAWSZE TRAKTOWAŁAM PO MACOSZEMU.WRĘCZ Z PEWNĄ POGARDĄ-ZASTANAWIAŁAM SIĘ JAK WOGÓLE MOŻNA LUBIĆ BARWĘ,KOJARZĄCĄ SIĘ TYLKO Z PASKUDNYMI GOLFAMI CIOCI TERESY-ALE W TYM ROKU BEZAPELACYJNIE WYGRYWA I TAK JAK PRZEKONAŁAM SIĘ DO RODZYNEK-TAK RÓWNIEŻ I DO BORDOWEGO,KTÓRY JAK WIDAĆ ZESTAWIAĆ MOŻNA ŚMIAŁO ZE WSZYSTKIMI KOLORAMI-W SZCZEGÓLNOŚCI PASUJE DO STYLU HARDCORE I OLDSKUL.


THE TRUTH IS THAT FOR ME WEARING A CAP IN SUMMER IS THE MOST STUPID THING IN THE WORLD BUT I HAVE TO ADMIT THAT A FEW TIMES I SUCCUMBED TO THIS FASHION TREND TOO!

'FORTUNATELY' WE HAVE AUTUMN NOW SO IT'S NOT A PROBLEM ANYMORE...
EHM OR MAYBE IT IS BUT NOT WITH THE CAP. I REALLY REGRET THAT I HAVE TO SAY GOODBYE (FOR A WHOLE HALF A YEAR!) TO MY GREEN GLOSSY FLUO SHORTS. THEY'RE COMFY AND WHAT'S MORE IMPORTANT YOU DON'T HAVE TO WEAR THEM ONLY TO YOUR P.E.AND TENNIS LESSONS - EVEN WITH THESE KNEE HIGH SOCKS YOU'LL LOOK STYLISH!

AND FINALLY A FEW WORDS ABOUT THE TITLE - CLARET IS THE COLOUR WHICH I  ALWAYS LINKED WITH UGLY, OLD JERSEY SWEATERS OF MY AUNT THERESA BUT IN THIS YEAR I DECIDED TO GIVE IT A CHANCE! ( I ALSO STARTED TO LIKE EATING RAISINS - SO UH, WHATS NEXT!?)  WHAT WAS REALLY GOOD DECISION CAUSE YOU CAN COMBINE IT IN MANY DIFFERENT WAYS WITH ALL THE COLOURS, ESPECIALLY WHEN YOU'RE FAN OF HARDCORE AND OLDSCHOOL STYLE.
7 comments:

 1. I can't stop staring at you, so stunning! + your style is so chic, what a perfection.

  ReplyDelete
 2. Cool!
  love your blog dear, how would you like to follow each other on Bloglovin and GFC?

  http://anmari-ish.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Nice Post,I wanna see More! (^_^)
  If you have a minute,you can visit my blog and leave a comment about my new post, thanks dear!

  Blow A Rainbow
  Blow a Rainbow on Facebook

  I'll wait you on my blog dear.Have a Great Day!

  ReplyDelete
 4. I LOVE the styling in these pictures... It's edgy, and cute! Love it!

  Please feel free to check out my blog and follow if you like... I'll follow you back or course! :)

  -Kim from San Francisco
  www.KimKardashnguyen.com

  ReplyDelete